Malarstwo
obok rzeźby i grafiki jedna z gałęzi sztuk plastycznych. Posługuje się środkami plastycznego wyrazu, np. barwną plamą i linią, umieszczonymi na płótnie lub innym podłożu (papier, deska, mur). Poszukiwanie odmiennych form wyrazu przyczynia się jednak do kształtowania nowych oryginalnych kierunków i niezwykłej różnorodności dzieł malarskich.
Malarstwo akrylowe
to malarstwo za pomocą farb akrylowych. Malarstwo akrylowe jest alternatywą dla malarstwa olejnego i jednocześnie wygodniejszą techniką malarstwa od akwareli i gwaszu.
Malarstwo akrylowe to popularna i ceniona technika malarska. Dzięki nowym możliwościom technicznym i chemicznym ta dziedzina pod kontem modernizacji i nowości rozwija się wyjątkowo szybko i korzystnie, bez negatywnego wpływu na jakość produktu końcowego.
Farba akrylowa jest jak wodnym roztworem polimerów akrylowych. Dzięki swoim właściwościom farby akrylowe tuż po wyschnięciu, na podłożu tworzą estetyczną, gładką powierzchnię o charakterystycznych czystych, można by rzec świetlistych kolorach – które nawet pod wpływem czasu nie zmieniają swej barwy (jedynie lekko ciemnieją tuż po wyschnięciu). Atutem tego typu farb jest szybkość ich schnięcia (czasem i negatywną cechą) i nieprzezroczystość, a także odporność na wodę, światło i czynniki chemiczne.
Podłożem w tej technice jest zazwyczaj płótno, drewno, rzadziej papier.
Warto pamiętać także, że obrazy akrylowe nie są tak bardzo podatne na działanie czasu czy spękania, jak oleje – dlatego też są o wiele bezpieczniejsze i trwalsze.
Obrazy malowane suchą pastelom oraz węglem